Make font size smaller Make font size default Make font size larger

EGE ÜNİVERSİTESİ

Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları ve Teknolojileri Mühendisliği Bölümü

Fiziki Olanaklarımız

Tarım Makinaları Test ve Araştırma Laboratuvarı

Tarım makinaları test ve araştırma laboratuvarı 540 m2 kapalı alana sahiptir. Laboratuvarda her türlü alet ve makinanın denenmesi için gerekli deneme düzenleri bulunmaktadır.
 

 

Tarım makinaları test ve araştırma Laboratuvarı’nda bulunan ekim makinaları deneme düzeni yardımıyla test raporu almak amacıyla başvuruda bulunan firmaların ve Tarım Makinaları Bölümünde geliştirilen ekim makinalarının denemeleri yapılmaktadır.

100. YIL TARIM MAKİNALARI MÜZESİ

KURULUŞ YILI :        
 
Binanı inşaatı 1982 yılında başlamış ve 1984 yılında tamamlanarak müze açılmıştır.
 
KURULUŞ AMACI:
 
Tarımsal üretimde yer alan farklı tarım alet ve makinaların tarihi gelişimini göstermek ve kişileri bu konuda bilgilendirmektir.
 
Bu amaçla, Türkiye’nin dört bir tarafından gelen alet ve makinalar tarımsal faaliyetlere göre gruplandırılarak kendi içinde geçmişten günümüze doğru geçiş yapacak şekilde sergilenmektedir.  Uygulamalı derslerde de kullanılan alet ve makinalar öğrencilere eski ile yeniyi karşılaştırma imkanı vermektedir.
 
KURUCUSU: Prof. Dr. Emin MUTAF
 
KAPALI ALAN: 1200 m2  ve 275 m2 yarı kapalı alanı olmak üzere 1475 m2
 

 

Müze Tarım Makinaları Bölümü’nün uygulamalı derslerinde de kullanıldığından ve müze içinde bulunan alet ve makinaların korunması açısından randevulu olarak ziyarete açıktır.

MEKANİK TEKNOLOJİ ATÖLYESİ

250 m2 kapalı alana sahip mekanik teknoloji atölyesinde; 3 adet torna tezgahı bir adet üniversal freze tezgahı, vargel tezgahı, çeşitli büyüklükte matkap tezgahları, mekanik ve hidrolik testere makinaları, açılı ve silindirik saç kıvırma makinaları, elektrik ark kaynakları, nokta kaynağı ve oksijen kaynağı bulunmaktadır. Bu tezgahlar yardımıyla test raporu almak amacıyla başvuruda bulunan firmalara ait her türlü alet ve makina tamiratı ve bölüm araştırmalarında geliştirilen prototip alet ve makina imalatı yapılabilmektedir.

 

SÜT SAĞIM MAKİNALARI TEST LABORATUVARI

Laboratuvarda 3 adet 2 kovalı seyyar süt sağım makinası, sabit sağım ünitesi, süt soğutma tankı mevcuttur. Süt sağım test cihazı ile test raporu almak amacıyla başvuruda bulunan firmalara ait her türlü süt sağım makinasının teknik ölçümleri ve testleri yapılabilmekte ve araştırma çalışmaları yürütülmektedir.

 

KURUTMA LABORATUVARI

Kurutma laboratuvarında, çeşitli tarım ürünlerinin kurutma karakteristiklerini belirlemek amacıyla kullanılan laboratuvar tipi kurutma düzeneği bulunmaktadır. Bu düzenek, istenen kurutma havası koşullarını, bilgisayara takılmış olan ölçme ve kontrol kartları yardımıyla otomatik olarak sağlamaktadır.

ELEKTRONİK ÖLÇÜM SİSTEMLERİ LABORATUVARI

Tarım makinaları denemelerinde kullanılan ve elektriksel ölçüm yapabilen sistemlerin yer aldığı bu laboratuvarda ayrıca tarımsal elektrifikasyon uygulamaları içinde yer alan otomatik kontrol sistemlerine ait modeller yardımıyla öğrencilere uygulamalı öğretim verilmektedir.

POMPA DENEME LABORATUVARI

Ege bölgesindeki sulu tarım potansiyelini göz önüne alan bölümümüz sulama mekanizasyonu alanına da ağırlık vererek sulama pompalarının geliştirilmesine ve bölge çiftçilerine yardımcı olmak üzere 125 m2 kapalı alana sahip pompa deneme laboratuvarı kurmuştur. Bu laboratuvarda santrifüj, derin kuyu ve dalgıç pompaların karakteristik eğrilerinin elde edilmesi için gerekli denemeler yapılabilmekte ve deney raporları verilmektedir. Bunun yanında, yağmurlama sulama, damla sulama ve hareketli sulama sistemlerinde yer alan sulama elemanlarının ve farklı tipteki boruların deneyleri de gerçekleştirilebilmektedir.

MALZEME TEST LABORATUVARI

 Malzeme laboratuvarında yer alan sertlik ölçme cihazı ile denemeye gelen alet ve makinalarda yer alan parçaların sertlikleri Rockwell, Vickers ve Brinell olarak ölçülebilmektedir.

TRAKTÖR LABORATUVARI

Traktörlerde kullanılan içten yanmalı motorlara ait motor kesitleri ve motor parçaları, traktör yapı elemanları ve traktör kesitleri bulunmaktadır. Traktör sınıflandırılmasında yer alan çeşitli tipte örnek traktör modelleri sergilenmektedir.

EMİN MUTAF TARIM MAKİNALARI AMFİSİ

289 metrekare kapalı alana sahip olan Amfi 130 kişilik kapasitesiyle derslerde, seminerlerde ve toplantılarda kullanılmaktadır.

SÜT SOĞUTMA TANKLARI DENEME LABORATUVARI

Laboratuvarda kapasitesi 6 tona kadar olan süt soğutma tanklarının TS EN 13732 numaralı standarda göre çalışma ortamı sıcaklıklarında performans testleri (ilk sağım soğutma testi, son sağım soğutma testi, buzlanma testi, izolasyon testi ve boşaltma testi) gerçekleştirilmektedir. 3.66´3.66´8.44 m boyutlarındaki laboratuvar içindeki hava sıcaklığı bilgisayar tarafından otomatik olarak kontrol edilmekte, testi yapılan tankın içindeki suyun sıcaklığı ve tankın enerji tüketimi 1 dakikalık aralıklarla bilgisayar tarafından sürekli kayıt edilmektedir.